Akkor is számíthatsz az intelligens “munkatársaidra”, ha mikrovállalkozást viszel, mert a szoftverek és integrációk érted dolgoznak talán a legtöbbet. Nagyvállalati vezetők könnyebben vásárolnak maguknak drága munkaerőt, mint a legkisebbek, akiknek a digitális technológiák jelenthetik a működés motorját. Nektek hoztuk az alábbi cikkeket, és persze a Számlázz.hu-ökoszisztéma eszköztárát.
Volt “régen” egy fogalom, a katás vállalkozók – emlékszik még valaki? A kata adózás 2022 közepi kivezetése körülbelül 400 ezer egyéni vállalkozót érintett testközelből, mert új adózási formát kellett választaniuk a további működéshez – vagy “becsukni a boltot”. Ráadásul ez a módosítás egybeesett egy várható recessziós időszak kezdetével, ami viszont minden gazdasági szereplőt és magánembert is fájdalmasan érinthet hosszú távon. A vállalkozók kénytelenek újratervezni, de a korábbi “katás” okosságok ma is érvényesek a mikro- vagy egyéni vállalkozók számára, akármilyen módon is számolnak el közterheikkel.
Amint látszott, válság jön, megkerestünk tizenkét harcedzett PARK-szakértőt, hogy megosszuk javaslaikat: mit tegyünk inkább A “redőny lehúzása” helyett. Ezek a szakemberek azok, akik vagy már láttak válságot közelről (mert már 2008-at is a jelenlegi szakmájukban élték meg), vagy friss lendületet hoznak a válságkezelésbe, a fiatalabb generációk nézőpontjából. Azok az “ex-katások”, akik új adónemet választottak és folytatják a változások ellenére is, a “régi katás” vállalkozói eljárásokat és stratégiákat továbbra is használhatják. Ha pedig szabadúszóként értékesíted a tudásodat, tanulmányozd át vendégszerzőnk, Filep Szilvia gyűjteményét: Top 10 digitális megoldás a szabadúszók eszköztárából, ami szintén örökzöld.
Megfogadod a tanácsokat, és digitális fejlesztéseket, automatizálási lehetőségeket keresel egyéni vállalkozóként?
A web- (és nem mellesleg vállalkozás-) fejlesztéssel foglalkozó szakértőnk, Nagy Bence három szemléletes példán keresztül azt mutatja be, hogy hogyan érdemes okosan automatizálni: A digitális működés 2.0-ja című cikke mikrovállalkozói méretben dolgozók számára hasznos, ahol bemutatja, egy kereskedő, egy digitális marketinges, vagy ingatlanos ugyanúgy áttérhet a papíralapú (gyakran áttekinthetetlen, redundáns) működésről a jól automatizált, felhőalapú eszközökre.
Legyen akármilyen kezdeti állapotú vagy minimális méretű egy cég, cetleken, fejben, vázlatos doksikban egészen biztos, hogy lezajlott valamiféle tervezés. Ha már üzemel, akármilyen rövid ideje is, akkor a jövőbeli tervek mellett az eddigi eredményekről szóló adatok is áttekinthetőek. Himer Csilla egy egész sorozatot szentelt a kiszámíthatatlan körülmények között használható (VUCA) tervezési módszertannak. Cikkében pontos iránymutatást ad arra a helyzetre, amiben az előző, és feltehetően a következő évek során is működtünk: különböző szcenáriókra tervezzünk, mégpedig adatalapon, hogy esélyt adjunk a cégünknek akármilyen nehéz feltételek között is a sikerre.
“Még egy kisebb vállalkozás esetében is nagy mennyiségű adatról beszélünk a szcenáriótervezés esetében. Itt az ideje, hogy rendszerezzük adatainkat – és az adathalomból egy jól menedzselt adatvagyon legyen.“ (Forrás: Tervezni a tervezhetetlent – mese a vállalkozóról, adatról, meg az ő vagyonáról)
A Karson Consulting tanácsadójának cikkeit nemcsak azért érdemes elolvasni a “volt-katás” vállalkozóknak, mert a mikrovállalati üzletág vezetője, hanem azért is, mert érthetően hoz a cégedbe értékes tudást.